موضوع سرگرمی کارت پستال روز پدر

موضوع: سرگرمی کارت پستال روز پدر

گت بلاگز اخبار پزشکی پیشرفت های پزشکی شگفت انگیز در سال ۲۰۱۷

تکنولوژی دنیا را به یک شهر کوچک یا دِه تبدیل کرده است که با اشتراک گذاری اطلاعات پزشکی باعث شده است پیشرفت‌های پزشکی سریع‌تر از هر لحظه اتفاق بیفتند.

پیشرفت های پزشکی شگفت انگیز در سال ۲۰۱۷

پیشرفت های پزشکی شگفت انگیز در سال ۲۰۱۷

عبارات مهم : پزشکی

تکنولوژی دنیا را به یک شهر کوچک یا دِه تبدیل کرده است که با اشتراک گذاری اطلاعات پزشکی باعث شده است پیشرفت های پزشکی سریع تر از هر لحظه اتفاق بیفتند.

پیشرفت های تکنولوژیکی شیوه برقراری ارتباط، سفر و کسب و کار را عوض کردن داده و تاثیر زیادی هم در سلامتی داشته اند. بسیاری از مردم از اعتیاد به اینترنت، گوشی های هوشمند و بازی های ویدئویی و همچنین زیاد کردن انزوای ناشی از وابستگی ما به روش های ارتباطی که به ما اجازه می دهد از ارتباط رو در رو با اشخاص دیگر اجتناب کنیم، شکایت می کنند. ولی همین تکنولوژی دنیا را به یک شهر کوچک یا دِه تبدیل کرده است که با اشتراک گذاری اطلاعات پزشکی باعث شده است پیشرفت های پزشکی سریع تر از هر لحظه اتفاق بیفتند. به همین ترتیب پیشرفت های قابل توجهی در پزشکی و سلامت در سال گذشته انجام شده است که در این مطلب به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

پیشرفت های پزشکی شگفت انگیز در سال ۲۰۱۷

رحم مصنوعی

دانشمندان یک رحم مصنوعی ساخته اند که می تواند نوزادان نارس را حدود یک ماه در خود نگه دارد تا به طور طبیعی رشد کنند. این دستگاه روی هشت جنین بره آزمایش شد که سریعتر از موعد از رحم مادرشان خارج شده است و به رحم مصنوعی انتقال داده شدند. بره ها به رشد عادی خود ادامه دادند و بعد از چهار هفته به دنیا آمدند. رحم مصنوعی مشمول بر یک کیسه براق می شود که با یک مایع آمنیوتیک مصنوعی پر شده است هست. بند ناف جنین به دستگاهی متصل می شود که مواد غذایی و اکسیژن را به خونش می رساند.

یک بارداری طبیعی حدود ۴۰ هفته طول می کشد. هر سال هزاران نوزاد خیلی سریعتر از موعد و بعد از کمتر از ۲۶ هفته به دنیا می آیند. تنها حدود نیمی از این نوزادان جان سالم به در می برند و آن هایی که زنده می مانند هم از عوارض شدیدی مثل فلج مغزی، فلج و عقب ماندگی ذهنی زحمت می برند. رحم مصنوعی به این نوزادان نارس کمک می کند در محیطی شبیه به رحم و به مدت طولانی به رشد خود ادامه دهند. سازندگان این دستگاه امیدوارند به زودی آن را روی نوزاد انسان آزمایش کنند.

تکنولوژی دنیا را به یک شهر کوچک یا دِه تبدیل کرده است که با اشتراک گذاری اطلاعات پزشکی باعث شده است پیشرفت‌های پزشکی سریع‌تر از هر لحظه اتفاق بیفتند.

اولین هیبرید انسان – خوک

محققان امسال توانستند با موفقیت ترکیب انسان-خوک را ایجاد کنند که «chimera» نام دارد. ارگانیسمی که حاوی سلول های هردو گونه هست. یکی از راه های ایجاد این گونه این است که ارگان یک حیوان را در بدن دیگری قرار دهیم، ولی این کار خطر بالایی دارد، لیکن ممکن است بدن میزبان ارگان بیگانه را بعد بزند. راه دیگر این است که از سطح جنینی این کار را شروع کنیم و سلول های یک حیوان را وارد جنین حیوان دیگر کنیم و اجازه دهیم با هم رشد کنند.

در آزمایش های اولیه سلول های موش خانگی با موفقیت داخل جنین موش فاضلابی رشد کردند. این نتیجه های امیدوارکننده منجر به آزمایش هایی با سلول های انسانی شد. اندام های خوک بسیار شبیه اندام های انسان هستند، به همین علت این حیوان به عنوان میزبان گزینش شد. سلول های انسانی جنین های خوک تزریق شدند. این جنین دورگه سپس در خوک ماده قرار داده شد تا سه ماه رشد کند. سپس خارج شده است و مورد آزمایش قرار گرفتند. حاصل این آزمایش ۱۸۶ جنین ترکیبی بود که حاوی مراحل اولیه اندام های مهمی مانند قلب و کبد بودند

پیشرفت های پزشکی شگفت انگیز در سال ۲۰۱۷

توانایی تولید اندام و بافت های انسانی داخل گونه های دیگر، گام بزرگی به سوی نشانه نهایی تولید اندام های انسانی آزمایشگاهی است که می تواند جان هزاران انسان را نجات دهد. در حال حاضر روزانه ۲۲ نفر در انتظار پیوند عضو جان خود را از دست می دهند.

تکنولوژی دنیا را به یک شهر کوچک یا دِه تبدیل کرده است که با اشتراک گذاری اطلاعات پزشکی باعث شده است پیشرفت‌های پزشکی سریع‌تر از هر لحظه اتفاق بیفتند.

مخاط قورباغه ضد آنفلونزا

گونه ای قورباغه به تازگی در جنوب هند کشف شده است که مایع مخاطی ضد آنفلونزا دارد. ترشحات پوست این قورباغه حاوی زنجیره های کوتاه آمینواسید یا پپتید ها است که می تواند در برابر باکتری ها بایستد. دانشمندان این پپتید ها را آزمایش و کشف کرده اند که یکی از آن ها به نام اورومین می تواند از انسان در برابر آنفلونزا محافظت کند.

هر نوع آنفلونزا حاوی دو پروتئین سطحی هست، هماگلوتنین و نورآمینیداز. انواع آنفلونزا بر اساس انواع پروتئینی که دارند نامگذاری می شوند. جهت مثال، H۱N۱ حاوی نسخه H۱ هماگلوتنین و N۱ نورآمینیداز هست. مرسوم ترین ویروس های آنفلونزای فصلی H۱ دارند. اورومین می تواند هر نوع آنفلونزای H۱ را از بین ببرد حتی آن هایی که نسبت به درمان های آنتی ویروسی فعلی مقاوم هستند. داروهای فعلی آنفلونزا، پروتئین نورآمینیداز ویروس را نشانه قرار می دهند که زیاد از هماگلوتنین عوض کردن می کند. ولی دارویی که به طور خاص به هماگلوتنین حمله می کند در برابر آنفلونزاهای بیشتری موثر است و می تواند پایه ای جهت یک واکسن جهانی باشد.

پیشرفت های پزشکی شگفت انگیز در سال ۲۰۱۷

درمان تازه ملانوما

تیمی از محققان دانشگاه میشیگان دارویی کشف کرده اند که می تواند به شدت میزان فوت و میر ناشی از ملانوما را کم کردن دهد. ملانوما کشنده ترین نوع سرطان پوست هست، لیکن به سرعت در بدن گسترش می یابد و اندام هایی مثل ریه و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. این از طریق فرآیند رونویسی اتفاق می افتد که در آن ژن های ما مولکول های RNA و پروتئین خاصی در تومورهای ملانوما تولید می کنند که اجازه می دهد سلول های سرطانی گسترش یابند.

یک ترکیب شمیایی تازه در مختل کردن این تناوب موفق بوده هست. این ترکیب فرآیند رونویسی را متوقف می کند و از گسترش سرطان جلوگیری می کند. در مطالعات آزمایشگاهی اثر آن روی سلول های ملانوما، این ترکیب تا ۹۰ درصد در کم کردن گسترش سرطان موثر بوده است چند سال دیگر این دارو روی انسان آزمایش خواهد شد، ولی محققان درمورد آن خوش بین هستند. این ترکیب علاوه بر درمان ملانوما روی جلوگیری از گسترش سایر سرطان ها هم آزمایش خواهد شد.

پاک کننده خاطرات بد

کسانی که از اختلال بعد از سانحه یا سایر حملات اضطرابی مربوط به خاطرات بد گذشته زحمت می برند یک روز می توانند تمام خاطرات بدشان را پاک کنند. دانشمندان این عنوان را سال ها مطالعه کرده اند. اخیرا دو محقق از دانشگاه کالیفرنیا کشف بزرگی در بررسی اثرات خاطرات به دست آورده اند. آن ها مسیرهایی که خاطرات را ایجاد می کنند و به ما اجازه دسترسی به آن ها را می دهند بررسی کرده اند.

وقتی یک مناسبت آسیب زا رخ می دهد، مسیر مغز نسبت به آن خاطره نیرومند تر از سایر مسیر ها به خاطراتی عمل می کند که با آسیب معنوی همراه نیستند. به همین علت شخص می تواند همه شرح مناسبت وحشتناکی که سال ها پیش اتفاق افتاده را به یاد آورد، ولی نمی تواند به یاد آورد که دیروز ناهار چه خورده است.

برای آزمایش موش های آسیب دیده، محققان یک صدای بلند پخش کردند و همزمان آن ها را ترساندند. همان طور که آینده نگری می شد، پخش دوباره صدا باعث ترسیدن موش ها شد. محققان با استفاده از تکنیک اپتوژنتیک توانستند ارتباط بین نورون های مرتبط با سروصدای اوج را تضعیف کنند. سپس دوباره موش های را در معرض صدا قرار دارند ولی دیگر نشانه ای از وحشت در موش ها مشاهده نشد. خاطره آن ها از مناسبت آسیب زا با موفقیت پاک شده است بود. یک جنبه مهم این روش این است که فقط خاطرات مشخص مورد نشانه قرار می گیرند بنابراین بیماران می توانند بدون فراموش کردن سایر خاطراتشان فقط خاطرات بد را فراموش کنند.

درمان سکته مغزی با زهر عنکبوت

احتمالا دوست ندارید که عنکبوت قیف ساز استرالیایی شما را نیش بزند. زهر این عنکبوت می تواند در ۱۵ دقیقه انسان را بکشد. ولی مشمول بر ماده ای است که می تواند سلول های مغزی را از آسیب ناشی از سکته مغزی حفظ کند. هنگامی که کسی سکته مغزی می کند، جریان خون به مغز مختل می شود در نتیجه اکسیژن به مغز نمی رسد و مغز به روشی غیرطبیعی و با تولید اسید تصویر العمل نشان می دهد. این اسید موجب فوت سلول های مغزی می شود.

«Hi۱a» مولکول خاصی است که در زهر عنکبوت استرالیایی یافت می شود و از سلول های مغزی در این مواقع محافظت می کند. هنگامی که این مولکول دو ساعت بعد از سکته مغزی به موش ها اعمال شد، میزان آسیب مغزی تا ۸۰ درصد کم کردن یافت. حتی بعد از هشت ساعت از سکته مغزی، بازهم این مولکول توانست آسیب مغزی را ۶۵ درصد کم کردن دهد. در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که قربانیان سکته مغزی را از آسیب مغزی حفظ کند. بعضی درمان ها لخته های خون را از بین می برند یا خونریزی را کنترل می کنند تا آسیب مغزی را کم کردن دهند. اگر Hi۱a در آزمایش های انسانی موفق عمل کند می تواند به شدت بر قربانیان سکته مغزی غلبه کند.

آزمایش های انسانی ضد پیری

درمان ضد پیری یک قدم به ما نزدیک تر شده است هست. بعد از آزمایش های حیوانی که موفقیت فوق العاده ای در معکوس کردن روند پیری سلول ها نشان دادند، آزمایش های انسانی در حال انجام هستند. سلول های ما می توانند خودشان را ترمیم کنند، ولی توانایی آن ها جهت این کار هر چه پیرتر می شویم کمتر می شود. متابولیت خاصی به نام «NAD+» در همه سلول ها وجود دارد که در فرآیند ترمیم بسیار حیاتی است.

تیمی از محققان دانشگاه نیو ساوت ولز آزمایش هایی انجام دادند که مشمول بر NMN بود که نیمی از مولکول های NAD+ را تشکیل می دهند. بعد از اینکه به موش های پیر NMN داده شد، توانایی ترمیم سلول های آسیب دیده ارزش زیاد شد. بعد از تنها یک هفته، سلول های موش های پیر مانند سلول های موش های جوان عمل می کردند. گام نهایی در آزمایش موش ها مشمول بر قرار دادن آن ها در برابر تابش بود. موش هایی که با NMN درمان شده است بودند نسبت به بقیه آسیب سلولی کمتری تجربه کردند.

درمان ضدپیری فقط به استفاده در بیماران سالمند محدود نمی شود. فضانوردان هنگامی که در معرض تابش های کیهانی قرار می گیرند به سرعت پیر می شوند. کسانی که با هواپیما سفر می کنند یا در معرض اشعه ایکس قرار می گیرند هم در معرض تابش هستند و بازماندگان سرطان های کودکی هم با سرعت بیشتری پیر می شوند که باعث می شود بسیاری از آن ها از بیماری های مزمنی مثل آلزایمر تا قبل از ۴۵ سالگی زحمت ببرند.

تشخیص سریع سرطان

دانشمندان دانشگاه راتگرز راهی جهت ردیابی موفق میکرومتاستاز ها کشف کرده اند؛ تومورهای ریزی در بدن که کوچکتر از آن هستند که با روش های فعلی تشخیص داده شوند. در این روش تازه ابتدا ذرات ریز درخشانی به جریان خود فرد تزریق می شود و سپس منتظر می مانند تا محل فرود آن را ببینند. تیم راتگرز از نانوذراتی استفاده کرد که نور فروسرخ ساطع می کند. این نانوذرات همان طور که در بدن حرکت می کنند به سلول های سرطانی می چسبند.

در مطالعات اولیه، آزمایشی که روی موش ها انجام شد نشان داد که نانوذرات با دقت سلول های سرطانی پستان را ردیابی کردند. این روش می تواند تومور ها را چند ماه سریعتر از اسکن های MRI تشخیص دهد. محققان معتقدند این روش تا پنج سال آینده جهت تشخیص سرطان در انسان ها هم استفاده خواهد شد.

درمان سرماخوردگی های عادی

بشر قرن ها تلاش داشته راهی جهت درمان سرماخوردگی پیدا کند. شواهد پزشکی مصر باستان نشان می دهد که ۱۵۵۰ سال قبل از میلاد هم درمان هایی جهت این بیماری تجویز می شده است هست. امروزه درمان ها زیاد موثر نیستند. قرص های ویتامین سی، چای ها و داروهای متفاوت دم دستی اثر نمی کنند.

در حالی که ویروس های زیادی باعث ایجاد سرماخوردگی می شوند، راینوویروس ها مرسوم تر و موجب ۷۵ درصد عفونت ها هستند. تیمی از محققان دانشگاه ادینبورگ با آزمایش بعضی پپتیدهای ضد میکروبی به موفقیت هایی در این زمینه دست یافته اند. این تیم پپتیدهای خوک و گوسفند را ترکیب کردند. سپس این پپتید ها را در سلول های ریه که آلوده به راینوویروس بودند آزمایش کردند و پپتید ها توانستند با موفقیت ویروس ها را بکشند. محققان تلاش می کنند پپتید ها را اصلاح کنند تا در برابر راینوویروس ها موثرتر عمل کنند و به یک داروی سرماخوردگی موثر تبدیل شوند.

ترمیم DNA جنینی

دانشمندان جهت نخستین بار توانستند با موفقیت DNA جنین انسان را عوض کردن دهند بدون اینکه موجب هیچ جهش مضر ناخواسته ای در آن شوند. یک تیم بین المللی از دانشمندان با استفاده از یک تکنیک تازه اصلاح ژن، آزمایشی انجام دادند. اسپرم شخص اهداکننده یک جهش ژنتیکی داشت که باعث کاردیومیوپاتی می شد؛ اختلالی که قلب را تضعیف می کند و موجب ضربان قلب نامنظم، پرسشها دریچه قلب و نارسایی قلبی می شود. این اسپرم جهت بارور کردن تخمک استفاده و سپس ابزار اصلاح ژن جهت اصلاح جهش استفاده شد.

دانشمندان آن را به عنوان یک عمل جراحی میکروسکوپی توصیف می کنند که یک برش دقیق روی ژن جهش یافته انجام می شود. این تکنیک در ۵۸ جنین استفاده و در ۷۰ درصد آن ها جهش ژن با موفقیت اصلاح شد. از همه مهم تر اینکه این اصلاح باعث نقص های ناخواسته در سایر قسمت های DNA نشد. جنین ها جهت ایجاد نوزاد استفاده نشدند. آزمایش های بیشتری قبل از این کار مورد نیاز است.

منتقدان اصلاح ژنتیکی جنینی دلواپس چند عامل هستند. تغییرات ایجاد شده است در DNA یک جنین ممکن است به نسل های آینده هم انتقال یابد، بنابراین هر اشتباهی در فرآیند اصلاح ژن می تواند در نهایت منجر به یک بیماری ژنتیکی تازه شود. هم چنین نگرانی هایی وجود دارد که این تحقیق منجر به نوزادان طراح «designer babies» شود که در آن والدین ویزگی های فرزندشان را قبل از تولد گزینش می کنند و یک فرزند با توانایی و شاخصه های فیزیکی خاص تولید می کنند. دانشمندان در حال بررسی اصلاح ژنتیکی جنین هستند و هدفشان تنها پیشگیری از بیماری های ژنتیکی است نه ایجاد فرزندان سفارشی. بیماری هایی که می توان با اصلاح ژنتیکی جنین از آن ها پیشگیری کرد مشمول بر هانتینگتون، فیبروز کیستیک و مواردی از سرطان سینه و تخمدان می شود.

الهام مظفری – برترین ها

واژه های کلیدی: پزشکی | آزمایش | محققان | موفقیت | استفاده | آزمایشگاه | درمان سکته مغزی | درمان سرماخوردگی

پیشرفت های پزشکی شگفت انگیز در سال ۲۰۱۷

پیشرفت های پزشکی شگفت انگیز در سال ۲۰۱۷

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz